Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?
Zdarzają się sytuacje, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty świadczenia. Kiedy może mieć to miejsce i jak upewnić się, że w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, nie dojdzie do takiej odmowy?
Sprawdzenie Ogólnych Warunków ubezpieczenia (OWU)
Przed zakupem każdego ubezpieczenia, należy dokładnie sprawdzić OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To w tej części dokumentacji zawarte są wszystkie wyłączenia, czyli sytuacje, gdy firma ubezpieczeniowa nie wypłaci poszkodowanemu odszkodowania. Sprawdźmy na poszczególnych rodzajach polis, kiedy może mieć miejsce taka sytuacja.
Odmowa wypłaty świadczenia z ubezpieczenia OC
W przypadku świadczeń z OC, odmowa najczęściej ma miejsce w przypadku:
- niskiej wartości powstałej szkody,
- prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu,
- umyślnego spowodowania szkody,
- braku ważnego badania technicznego, choć zależy to od ewentualnego wpływu stanu samochodu na powstanie szkody,
- ucieczki z miejsca zdarzenia.
Warunki wypłaty świadczenia mogą oczywiście różnić się w zależności ubezpieczyciela. Dlatego też w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych należy bardzo dokładnie sprawdzić OWU. Pomocne będzie też skonsultowanie się z ekspertami, którzy doradzą najbardziej kompleksowe oferty.
Niewypłacenie świadczenia w przypadku ubezpieczenia mieszkania
Uwagę należy zwrócić również na wyłączenia przy ubezpieczeniach mieszkania. Także i tutaj każde towarzystwo będzie miało nieco inną politykę i własny sposób definiowania sytuacji, w których odszkodowanie po prostu nie będzie przysługiwało. Jakie najczęściej są to przypadki?
- Powodzie na obszarach zalewowych.
- Pęknięcia ścian wywołane mrozem w nieogrzewanym domu.
- Pożary w skutek niedopełnienia obowiązku przeglądów kominowych.
- Naniesienia graffiti na elewację.
Należy zwrócić uwagę także na to, jakie przedmioty nie zostaną ubezpieczone w przypadku zdarzeń losowych oraz kradzieży. Zazwyczaj są to m.in. rękopisy, przedmioty kolekcjonerskie, a także dzieła sztuki oraz broń palna.
Odmowa wypłaty środków z ubezpieczenia na życie
Ostatnim przykładem, który warto wziąć pod lupę są wyłączenia w ubezpieczeniach na życie. Przykładem częstego obniżania świadczeń, a nawet całkowitej odmowy wypłaty, jest śmierć w skutek brania udziału w różnego rodzaju niebezpiecznych zawodach, np. wyścigach lub rajdach.
W zdecydowanej większości przypadków towarzystwa odmawiają też wypłaty, gdy do śmierci doszło w skutek chorób psychicznych spowodowanych przyjmowaniem środków psychoaktywnych, a także działań wojennych i aktów terroru. Jednak także i tutaj zakres wyłączeń może być różny i trzeba uważnie go sprawdzić.
Jak widać sytuacji, gdy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia jest naprawdę wiele. Aby dowiedzieć się o nich więcej oraz wybrać odpowiednią dla siebie polisę, skorzystaj z naszej pomocy.